Slovenská strelkyňa Vadovičová sa dočkala zlata v posledný deň. Je už štvornásobná šampiónka z Paralympiády v Tokiu.

Slovenská výprava sa v posledný deň paralympijských hier v Tokiu dočkala jedenástej medaily a piatej zlatej. Vybojovala ju parastrelkyňa Veronika Vadovičová v disciplíne R6 mix – ľubovoľná malokalibrovka 60 v kategórii SH1.

Vadovičová sa kvalifikovala do osemčlenného finále štvrtým najlepším nástrelom v kvalifikácii 620,3 bodu a vo finále dosiahla výkon 248,9, čo je nový rekord paralympijských hier. Striebornú Švédku Annu Normannovú zdolala o 4 desatiny bodu. Bronz si vybojoval Španiel Juan Antonio Saavedra (226,3). Ďalší Slovák Radoslav Malenovský neuspel v kvalifikácii, v ktorej obsadil 35. miesto.

Vadovičová hodila za hlavu všetku streleckú smolu, ktorá ju sprevádzala až do posledného dňa v Tokiu. Skúsená 38-ročná Trnavčanka cestovala do metropoly Japonska s medailovými ambíciami, ale v prvých troch vystúpeniach jej na cenný kov stále čosi chýbalo. Skončila dvakrát šiesta a raz štvrtá. Napokon sa medaily dočkala v disciplíne, v ktorej bola pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro „až“ šiesta. Do svojej jagavej zbierky z paralympiád pridala štvrtú zlatú a celkovo šiestu medailu (4-1-1).

Slovenskí parašportovci v záverečný deň PH 2020 získali jedenástu medailu a vrchol sezóny aj päťročného obdobia ukončili s bilanciou 5 zlatých, 2 strieborné a 4 bronzové medaily. Celkovo im patrí 26. miesto v hodnotení krajín. Slováci takmer navlas zopakovali svoje vystúpenia z PH 2016, keď v brazílskom Riu de Janeiro vybojovali rovnako 11 cenných kovov s bilanciou 5-3-3. V ére samostatnosti SR to bola v Tokiu tretia najúspešnejšia paralympiáda, v Aténach 2004 malo Slovensko o jeden bronz navyše oproti Riu (5-3-4).

(sita, bop)