Ruské bezpečnostné zložky zadržali na Kryme viac ako 50 krymských Tatárov, tvrdí to Ukrajina. Rusi sa k situácii nevyjadrili.


Podľa ukrajinského ministerstva zahraničných vecí ruská Federálna bezpečnostná služba zadržala v piatok a v sobotu päť krymskotatárskych aktivistov vrátane Narimana Dželala, podpredsedu Medžlisu (neformálneho parlamentu krymských Tatárov). Ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová doplnila, že FSB prehľadala ich domovy.
V reakcii na to sa pred pobočkou FSB v krymskom meste Simferopol zhromaždilo viac ako 50 krymských Tatárov a protestovalo proti zadržaniu svojich druhov.
„V dôsledku toho bolo zadržaných viac ako 50 krymských Tatárov,“ napísala Denisovová na Facebooku. „Násilne ich strčili do autobusov, zbili a previezli na rôzne policajné stanice na dočasne okupovanom Kryme, kde ich vypočúvajú bez prítomnosti právnikov,“ uviedla Denisovová. Dodala, že medzi zadržanými sú aj dvaja novinári, a vyzvala „celé medzinárodné spoločenstvo, aby využilo všetky možné páky… s cieľom ukončiť represie voči pôvodnému obyvateľstvu“.
Ukrajinské ministerstvo zahraničia konštatovalo, že najnovšia vlna zadržania bola „odplatou za účasť na ustanovujúcom summite Krymskej platformy“ a predstavuje „najnovšiu zo série represií zo strany Ruska, ktoré sú zamerané na zastrašovanie predstaviteľov krymskotatárskeho ľudu a ich vyháňanie z dočasne obsadeného polostrova“.
Minulý týždeň Ukrajina hostila Krymskú platformu, medzinárodný summit zameraný na vytvorenie tlaku na Rusko v súvislosti s anexiou. Osud krymských Tatárov bol jednou z najdôležitejších otázok programu. (tasr)