Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali už ôsmy víkend po sebe proti takzvaným covid pasom, ktorých zavedenie považujú demonštranti za diskriminačné. Po celej krajine sa v sobotu uskutočnilo približne 200 protestných pochodov, na ktorých sa podľa odhadov francúzskeho ministerstva vnútra zúčastnilo dovedna približne 140-tisíc ľudí.

V sobotu sa najväčšie protesty konali v Paríži, kde prišlo vyjadriť svoju nespokojnosť viac než 18-tisíc ľudí.

Francúzska Ústavná rada, najvyššia inštitúcia súdnej moci v krajine, schválila začiatkom augusta používanie covidových pasov, ktorými sa Francúzi budú musieť preukázať pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, vlakov či lietadiel, aby dokázali, že sú zaočkovaní proti koronavírusu alebo majú negatívny výsledok testu. Nový zákon, ktorý nariaďuje používanie covidpasov, prijali koncom júla obe komory parlamentu. Legislatíva zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje povinné očkovanie, čo je tiež vnímané ako kontroverzné opatrenie.

Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnil denník Le Figaro, podporuje zachovanie covidpasov približne 67 percent Francúzov. Proti koronavírusu sú už zaočkované dve tretiny obyvateľov Francúzska a vyše 72 percent dostalo aspoň prvú dávku. Počty nových prípadov nákazy v krajine aktuálne klesajú, ale epidemiologická situácia je stále nepriaznivá vo francúzskych zámorských územiach.

(tasr)