Zajtra sa v Budapešti začína medzinárodný eucharistický kongres, ktorý potrvá do budúcej nedele, 12. septembra a vyvrcholí omšou, ktorú bude celebrovať pápež František. Ten sa následne presunie na Slovensko.

52. Medzinárodný eucharistický kongres začne v nedeľu o 15:00 otváracím ceremoniálom po ktorom bude nasledovať svätá omša, na ktorej bude účinkovať tisíc členný spevácky zbor. Na omši sa zúčastnia študenti maďarských katolíckych škôl, z ktorých niektorí prijmú prvé sväté prijímanie.

Počas týždňa sa bude hlavný program odohrávať v kongresovom a výstavnom centre Hungexpo a zúčastní sa ho viac ako 25 kardinálov a biskupov z piatich kontinentov. Medzi hlavnými rečníkmi vystúpi 10. septembra pražský kardinál Dominik Duka. 8. septembra bude svätú omšu v jednom z Budapeštianskych kostolov slúžiť Kardinál Sarah. Súčasťou programu bude aj každodenná omša v jazyku Lovari, ktorým hovoria Rómovia v Maďarsku.

Tradícia usporadúvania Medzinárodných eucharistických kongresov začala vo Francúzsku v roku 1881 a prerástla do medzinárodnej katolíckej akcie, ktorá sa posledných 140 rokov koná vždy v inej hostiteľskej krajine. Pápež František bude prvým pápežom, ktorý sa zúčastní medzinárodného eucharistického kongresu od roku 2000. 52. Medzinárodný eucharistický kongres sa mal pôvodne konať v roku 2020, ale kvôli pandémii koronavírusu bol odložený na rok 2021.

Medzinárodný eucharistický kongres bude naživo vysielať každý deň americká katolícka stanica EWTN.

(cna, mic)