V centre Moskvy sa konala demonštrácia na podporu nezávislých médií. Malú demonštráciu spoločne zorganizovali niekoľkí predstavitelia opozície kandidujúci v septembrových parlamentných voľbách.

Oficiálne išlo o predvolebné stretnutie kandidátov s voličmi, aby sa predišlo zatýkaniu pre obvinenia z organizovania nepovoleného zhromaždenia. Opoziční kandidáti vo svojich prejavoch odsúdili skutočnosť, že v poslednej dobe boli viaceré nezávislé médiá, vrátane televízie Dožď a spravodajského servera Meduza, zaradené v Rusku medzi tzv. zahraničných agentov.

Ruské úrady podľa pozorovateľov zvyšujú tlak na opozíciu a nezávislé médiá pred parlamentnými voľbami naplánovanými na 19. septembra, v ktorých si chce prezident Vladimir Putin upevniť svoju pozíciu pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Okrem zaraďovania médií na zoznam cudzích agentov úrady podnikli aj razie v domov viacerých známych novinárov.

Na sobotňajšom protestnom zhromaždení podľa dostupných informácií nikoho nezadržali. Na podobnej demonštrácii na podporu nezávislých médií spred dvoch týždňov, ktorá sa konala pred moskovskou centrálou Federálnej bezpečnostnej služby, bolo nakrátko zadržaných 12 žurnalistov.

(tasr)