Stovky ľudí protestovali proti inaugurácii netropolitu Joanikijeho za nového lídra srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore. Demonštranti sa do potýčiek s políciou dostali v meste Cetinje, historickom hlavnom meste Čiernohorského kráľovstva, v ktorom sa má v nedeľu uskutočniť inaugurácia, čo stúpenci štátnej identity Čiernej Hory vnímajú ako demonštráciu sily prosrbského tábora.

Demonštranti prelomili policajné zátarasy pri vstupe do mesta i okolo kláštora, kde sa má konať nedeľňajšia inaugurácia. Do policajtov hádzali kamene skandujúc politické slogany ako „Toto je Čierna hora“ či „Toto nie je Srbsko!“.

Demonštranti s čiernohorskýmimi vlajkami následne stavali z kontajnerov na odpadky či pneumatík pouličné barikády v snahe zabrániť cirkevným hodnostárom i politikom v účasti na nedeľňajšej ceremónii.

Minulý mesiac v Cetinje protestovali tisíce ľudí a žiadali, aby sa inaugurácia konala na inom mieste. Srbska pravoslávna cirkev to však odmietla.

Inaugurácia sa začína príchodom hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Porfirijeho Periča, do Podgorice, hlavného mesta Čiernej Hory. Tisíce ľudí mávajúc srbskými vlajkami sa pri tejto príležitosti v sobotu zhromaždili pred hlavným srbským pravoslávnym chrámom v Podgorici, aby privítali patriarchu. Mnohých tam zo Srbska doviezli autobusy.

(tasr, mic)