Anglikánsky biskup Jonathan Goodall včera oznámil, že odstupuje zo svojho postu, aby mohol vstúpiť do Katolíckej cirkvi.

60-ročný Jonathan Goodall, ktorý od roku 2013 pôsobil ako anglikánsky biskup v Ebbsfleet povedal, že svoje rozhodnutie uskutočnil po dlhom období intenzívnej modlitby. Vo vyhlásení sa zároveň poďakoval anglikánskej cirkvi za to, že ho od mala formovala a živila vo viere za čo si ju bude podľa vlastných slov vždy vážiť a bude jej za to vďačný. Zároveň zdôraznil, že dúfa, že jeho rozhodnutie bude chápané ako kladná odpoveď na Božie volanie a nie ako odmietnutie Anglikánskej cirkvi.

Goodall má silné väzby na Westminsterské opátstvo, keďže v minulosti pôsobil ako tajomník Rowana Williamsa, arcibiskupa z Canterbury. Taktiež zastával funkcie kanonika, či vikára Westminsterského opátstva.

Počas svojho doterajšieho pôsobenia podporoval tie kongregácie anglikánskej cirkvi, ktoré neuznávajú kňazky a biskupky.

Goodall je pritom už druhým biskupom Ebbsfleetu, ktorý sa snaží o úplné spoločenstvo s katolíckou cirkvou. V roku 2010 tu po 10 rokoch v úrade rovnako odstúpil z funkcie Andrew Burnham, ktorý bol v roku 2011 prijatý do katolíckej cirkvi a potom vysvätený za katolíckeho kňaza v rámci Osobného ordinariátu Panny Márie z Walsinghamu, ktorý zriadil pápež Benedikt XVI. pre anglikánov, ktorí chcú vstúpiť do plného spoločenstva s katolíckou cirkvou.

Spolu s Goodallom z anglikánskej cirkvi do katolíckej odchádza aj jeho manželka Sarah. Bývalý biskup doposiaľ neprezradil, či bude chcieť aj v rámci katolíckej cirkvi pôsobiť ako duchovný.

(cna, mic)