Americký minister zahraničných vecí Blinken oznámil, že v nedeľu odcestuje do Kataru, kde sa stretne s miestnymi lídrami a poďakuje im za pomoc pri evakuácii z Afganistanu. Neskôr navštívi aj Nemecko, informovala agentúra Reuters.

Blinken na tlačovej konferencii rezortu diplomacie uviedol, že pracovníci v Katare vykonali „hrdinskú prácu“. „Naďalej udržujeme komunikačné kanály s Talibanom v otázkach, ktoré sú dôležité,“ uviedol Blinken. Ten zároveň dodal, že USA sú v neustálom kontakte s Američanmi, ktorí ostali v Afganistane a želajú si z krajiny odísť.

Blinken okrem Kataru plánuje navštíviť aj leteckú základňu Ramstein v Nemecku, kde sa stretne s Afgancami. Neskôr sa v Nemecku tiež zúčastní na stretnutí ministrov zahraničných vecí z 20 krajín sveta, ktoré sú zapojené do presídľovania Afgancov. Stretnutie bude prebiehať prostredníctvom videohovoru.

Militantné hnutie obsadilo 15. augusta hlavné mesto Kábul. Spojené štáty dokončili odsun svojich vojsk z Afganistanu v noci na utorok 31. augusta, keď z letiska v metropole Kábul odleteli posledné lietadlá s ich vojakmi, čím sa skončila 20-ročná vojenská prítomnosť USA v Afganistane.

(tasr, min)