Povrch ľadovcov v Pyrenejách sa za posledné desaťročie zmenšil o jednu pätinu, vyplýva z výsledkov štúdie španielskych a francúzskych vedcov. Informovala o tom agentúra AP a denník El Periódico de Catalunya. Experti v období rokov 2011-2020 analyzovali zmeny v oblasti plochy a hrúbky 17 z 24 pyrenejských ľadovcov. Priebežné výsledky štúdie boli zverejnené v časopise Geophysical Research Letters.

Plocha ľadovcov sa v sledovanom období zmenšila o 23,2 percenta a ich hrúbka sa zmenšila v priemere o 6,3 metra. Medzi najviac postihnuté patria ľadovce Aneto v aragónskej provincii Huesca, a ľadovce Taillón a Ossoue na španielsko-francúzskych hraniciach. Ľadovec Ossoue stratil až 25,7 percenta svojej plochy. Vedci za jednu z príčin úbytku ľadovcov označili klimatickú zmenu. Štúdia podľa ich vyjadrení môže pomôcť predpovedať, čo sa môže stať s ľadovcami v ďalších európskych pohoriach.

„To, čo tu môžeme pozorovať, je varovanie pred tým, čo sa môže stať v iných pohoriach ako napríklad v Alpách,“ povedal Jesus Revuelto, jeden z autorov štúdie. Strata hmoty ľadovcov podľa ďalšej z autoriek môže mať následky aj na biologickú rozmanitosť (biodiverzitu) Pyrenejí. Pyreneje sa nachádzajú na severovýchode Španielska na hraniciach s Francúzskom. Pohorie má dĺžku takmer 500 kilometrov.

(tasr, min)