Výpadok elektriny v meste New Orleans po ničivej tropickej búrke Ida stále pretrváva, pričom postihnutých je viac než 800-tisíc domácností a firiem. Dodávky elektrickej energie by sa mali plne obnoviť až v strede budúceho týždňa, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na miestnu energetickú spoločnosť.

V dôsledku poškodenia elektrického vedenia ostalo pôvodne bez energie viac ako milión domácností a firiem v americkom štáte Louisiana. Spoločnosť Entergy, dodávajúca elektrickú energiu do mesta New Orleans žiada zákazníkov o trpezlivosť. V teréne je viac ako 25 000 pracovníkov zo 40 amerických štátov, ktorí sa snažia opraviť 14 000 poškodených stožiarov elektrického vedenia a 2 200 transformátorov.

Hurikán Ida zoslabol v priebehu pondelka nad americkým štátom Mississippi na tropickú búrku. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo zasiahol štát Louisiana ako jeden z najsilnejších zaznamenaných hurikánov v dejinách USA. Americký prezident Joe Biden v reakcii na výčiny počasia upozornil, že extrémne búrky ako Ida sú pripomienkou toho, že klimatická kríza je skutočná a krajina musí byť lepšie pripravená.

(tasr, min)