Exkardinál McCarrick sa cíti nevinný v kauze sexuálneho zneužívania. Pre obžalobu jeho prípad „dáva obetiam zneužívania nádej, že zvíťazí spravodlivosť“.

Súd v americkom meste Dedham v štáte Massachusetts sa začal zaoberať kauzou, ktorej stredobodom je bývalý rímskokatolícky kardinál Theodore McCarrick. Ten bol obvinený zo sexuálneho napadnutia maloletého chlapca, ku ktorému malo dôjsť ešte v 70. rokoch minulého storočia. McCarrick je historicky prvým mužom, ktorý v USA čelí súdnemu procesu v kauze sexuálneho zneužívania mladistvých spomedzi bývalých alebo súčasných amerických kardinálov. Informovala o tom agentúra AP. Kedysi významný americký prelát, ktorého pre kauzu vylúčili z radov duchovenstva, na súde neprehovoril. Jeho právnička Katherine Zimmerlová však povedala, že 91-ročný McCarrick sa cíti byť nevinný.

Právnik Mitchell Garabedian, ktorý zastupuje osobu obviňujúcu McCarricka, povedal, že prípad „dáva mnohým obetiam sexuálneho zneužívania nádej, že zvíťazí spravodlivosť“. Bývalého kardinála za kňaza vysvätili ešte v roku 1958. Jeho pád sa začal v roku 2017, keď bývalý miništrant verejne vyhlásil, že ho McCarrick ohmatkával. O rok neskôr ho newyorská arcidiecéza vylúčila zo svojich radov. V roku 2019 ho pápež František ako vôbec prvého kardinála prepustil z kňazského stavu v súvislosti so sexuálnym zneužívaním.

Exkardinálovi sme sa venovali v niekoľkých článkoch, o vatikánskej správe o jeho pôsobení, ktorá sa považuje za prelomovú, sme písali tu.

(tasr, bop)