Ministri zahraničia EÚ načrtli podmienky pre vzťahy s Talibanom. Chcú predísť migrácii a garantovať odchod Afgancov, ktorí spolupracovali s NATO.

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie prijali zoznam podmienok, pri ktorých plnení bude blok udržiavať vzťahy s novými vládcami v Afganistane. K podmienkam patrí rešpektovanie ľudských práv a vláda zákona. Po tom, ako afganská vláda minulý mesiac padla, 27-členný blok a jeho členovia evakuovali svojich diplomatov z Afganistanu. Predstavitelia EÚ však uviedli, že sú ochotní s Talibanom teraz po jeho návrate k moci spolupracovať.

EÚ sa sústreďuje na dodávky humanitárnej pomoci, garantovanie odchodu z krajiny tých Afgancov, ktorí so západnými štátmi spolupracovali, ale neboli evakuovaní, na prevenciu masovej vlny utečencov, ktorá by mohla vyvolať ďalšiu migračnú krízu v Európe.

Po schôdzke s ministrami zahraničných vecí členských štátov EÚ v Slovinsku šéf diplomacie bloku Josep Borrell povedal, že na posudzovanie dobrej vôle Talibanu EÚ použije niekoľko meradiel. Patrí k ním garantovanie, že Afganistan sa nestane základňou pre „export terorizmu do iných krajín“, záväzok zabezpečiť voľný prístup k dodávkam humanitárnej pomoci a dodržiavanie štandardov v oblasti ľudských práv, vlády zákona a slobody tlače.

Borrell zdôraznil, že EÚ si okrem toho želá, aby sa v Afganistane vytvorila inkluzívna prechodná vláda a aby Taliban dodržal svoj sľub, že dovolí cudzincom a tým, ktorí sa boja o svoj život, odísť z krajiny. „Naša spolupráca bude závisieť od splnenia týchto podmienok,“ dodal šéf diplomacie EÚ.

(sita, bop)