Litva v piatok odvolala svoju veľvyslankyňu v Číne po tom, ako pobaltská krajina umožnila Taiwanu otvoriť si v jej hlavnom meste kanceláriu pod svojím názvom a pohnevala si Čínu.

Ministerstvo zahraničia uviedlo, že veľvyslankyňu Dianu Mickevičiene povolali z Pekingu na konzultácie po vyhlásení čínskej vlády z 10. augusta. Čína minulý mesiac odvolala svojho veľvyslanca v Litve a odkázala krajine, aby okamžite napravila „svoje nesprávne rozhodnutie, urobila konkrétne opatrenia na odstránenie škôd a nešla ďalej po zlej ceste“. Zároveň spomenula „potenciálne následky“ pre Litvu, ak dovolí otvorenie taiwanskej kancelárie.

Taiwan sa s Litvou v júli dohodli, že vo Vilniuse otvorí na jeseň svoju kanceláriu, ktorá ponesie názov Taiwan a nie Čínsky Tchaj-pej, ako sa často používa v iných krajinách v snahe neuraziť Peking.

Litovské ministerstvo zahraničia vyjadrilo ľútosť na krokmi Pekingu. Tiež zdôraznilo, že hoci rešpektuje princíp jednej Číny, je pripravené rozvíjať vzájomne výhodné väzby s Taiwanom, rovnako ako to robí mnoho ďalších krajín na svete. Veľvyslanectvo v Pekingu podľa neho pokračuje v činnosti ako obyčajne.

Diplomati z Európskej únie (EÚ) podľa litovského rezortu zahraničia vyjadrili solidaritu s ich veľvyslankyňou. Námestník veľvyslanca EÚ v Číne Tim Harrington v piatok zverejnil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter fotografiu, na ktorej sú desiatky európskych diplomatov, ktorí vyprevadili ich kolegyňu z Litvy a zapriali jej skorý návrat.

Čína tvrdí, že Taiwan je súčasťou jej územia a nemá právo na diplomatické uznanie. Ostrov však udržiava neformálne vzťahy so všetkými veľkými štátmi prostredníctvom obchodných kancelárií, ktoré slúžia ako de facto veľvyslanectvá.

(sita)