Na Vítkove si uctili vojakov padlých v Afganistane, Zeman odmietol prísť.

Českých vojakov, ktorí padli počas takmer dvadsaťročnej misie v Afganistane, si v piatok uctili na pražskom Vítkove poprední predstavitelia štátu a armády.

Medzi prítomnými však chýbal prezident Miloš Zeman.“O úcte k padlým vojakom a k ich hrdinstvu nemožno u pána prezidenta ani sekundu pochybovať. S ukončením misie v Afganistane však pán prezident nesúhlasil a nesúhlasí,“ uviedol pre spravodajský portál iDNES.cz Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

V operácii sa vystriedalo 11.500 českých vojakov, 14 z nich padlo a štyria zomreli po prevoze do vlasti na následky zranení. „Bola to najdlhšia misia, najviac vojakov sa vystriedalo, najviac kolegov tam padlo a taktiež tá misia stála najviac peňazí. Misia vyšla na 20 miliárd (korún),“ povedal na ceremónii minister obrany Lubomír Metnar.

Podľa neho sa českí vojaci do Afganistanu v blízkej dobe určite nevrátia. „Bude to záležať od Talibanu, ako bude dodržiavať ľudské práva a svoje sľuby,“ dodal.

Český premiér Andrej Babiš nevidí v návrate do Afganistanu zmysel. Zároveň však zdôraznil potrebu zvýšenia počtu vojakov v súčasnom „nebezpečnom svete“.

Ako pripomína iDNES.cz, ČR stiahla vojakov z Afganistanu spolu s ďalšími spojencami koncom júna. Väčšina českých politikov vrátane prezidenta však tento krok kritizovala. Podľa Zemana sa bude musieť NATO do Afganistanu vrátiť.

Foto: Zeman/TASR

(tasr)