Hladné opice z Bali sa zameriavajú na domy miestnych obyvateľov. Na indonézskom ostrove Bali v ostatnom čase stúpol počet vlámaní. Nie však v podaní ľudí, ale tamojších opíc. Tie boli v dovolenkovom raji zvyknuté na banány, arašidy a ďalšie dobroty od turistov, no keďže pandémia koronavírusu utlmila cestovný ruch, vzhľadom na nedostatok preferovaného zdroja obživy hľadajú jedlo u miestnych.

Obyvatelia v meste Sangeh tvrdia, že sivé dlhochvosté makaky sa odvážili opustiť ich svätyňu vzdialenú asi 500 metrov od príbytkov, posadali si na strechy a čakali na vhodnú príležitosť, ako ukoristiť nejakú potravu. Ľudia sa obávajú, že tieto zatiaľ sporadické návštevy postupne prerastú do opičích útokov, preto začali nosiť ovocie, arašidy a iné potraviny priamo do tamojšieho Opičieho lesa.

„Bojíme sa, že hladné opice sa budú správať divoko a zlomyseľne,“ povedal obyvateľ obce Saskara Gustu Alit. V spomenutej svätyni žije asi 600 makakov, ktoré trávia čas hojdaním sa na konároch a skákaním okolo známeho chrámu Pura Bukit Sari. Turistom občas zvyknú kradnúť slnečné okuliare, fľaše s vodou a ďalšie predmety.

Cestovný ruch predstavuje hlavný zdroj príjmu pre asi štvormiliónovú populáciu Bali. Ostrov pred pandémiou ročne navštívilo viac ako päť miliónov turistov. Do spomenutého Opičieho lesa mesačne zavítalo okolo šesťtisíc ľudí, no počas pandémie tento počet klesol na súčasných približne 500.

(sita)