Japonský premiér Jošihide Suga v piatok po roku vo funkcii oznámil, že odstúpi zo svojho postu. Stalo sa tak v čase, keď sa jeho popularita medzi voličmi dostala na mimoriadne nízku úroveň. Krajina zažíva dosiaľ najhoršiu vlnu pandémie COVID-19. Informovala o tom agentúra Reuters.

Suga sa rozhodol, že vo vnútrostraníckych voľbách, naplánovaných na koniec septembra, nebude kandidovať na pozíciu predsedu svojej Liberálnodemokratickej strany (LDP). To znamená, že strana si vyberie nového lídra, ktorý sa stane i premiérom, vysvetľuje Reuters.

„Chcem sa zamerať na boj proti koronavírusu, preto som na zasadnutí vedenia LDP oznámil, že som sa rozhodol nekandidovať na (post) lídra strany,“ povedal Suga novinárom. Dodal, že ak by chcel zvládnuť obe tieto úlohy – prípravu na voľbu šéfa strany i boj proti pandémii -, vyžadovalo by si to obrovské množstvo energie. „Usúdil som, že nedokážem zvládnuť obe a mal by som sa koncentrovať na jednu z nich,“ zdôvodnil.

Suga nahradil na pozícii predsedu japonskej vlády Šinzóa Abeho, ktorý odstúpil vlani v septembri pre zdravotné problémy. Preferencie Sugu aktuálne poklesli na menej než 30 percent, pričom pri jeho nástupe do funkcie dosahovali 70 percent.
(tasr)