Albánsky premiér predstavil novú vládu. Väčšinu postov budú zastávať ženy.

Albánsky premiér Edi Rama vo štvrtok predstavil svoju novú vládu, v ktorej budú väčšinu postov zastávať ženy.

Rama vo vláde ponechal väčšinu ministrov z predchádzajúceho obdobia, k zmene prišlo iba na vedúcich postoch v rezorte financií a spravodlivosti, informovala agentúra AP.

V novom, 17-člennom, kabinete bude pracovať 11 žien a šesť mužov.

Novú vládu musí ešte schváliť albánsky parlament, ktorý v tejto záležitosti zasadne 10. septembra. Dovtedy sa bežnou agendou budú zaoberať ministri končiacej vlády.

AP pripomenula, že Ramova Socialistická strana Albánska (PS) má v parlamente dostatok poslancov, aby zabezpečila schválenie novej vlády.
Premiér Edi Rama získal v aprílových voľbách už tretí mandát v poradí, čo sa doteraz nepodarilo žiadnemu albánskemu politikovi.

Ramom vedení socialisti získali v 140-člennom parlamente 74 kresiel a hlavná opozičná strana – Demokratická strana Albánska (DP) – je zastúpená 59 poslancami.

Albánsko je členom Severoatlantickej aliancie od roku 2009 a jeho vedenie verí, že čoskoro začne rokovania aj o začlenení do EÚ, podotkla AP.

Albánsko je jednou z najchudobnejších krajín Európy a mimovládne organizácie ho považujú aj za jednu z najskorumpovanejších na kontinente.

(tasr)