Islamista z komanda známeho ako Beatles sa priznal pred federálnym súdom USA.

Alexanda Kotey, člen skupiny britských islamistických radikálov z organizácie Islamský štát sa vo štvrtok pred federálnym súdom USA v Alexandrii v americkom štáte Virgínia priznal k sprisahaniu s cieľom únosu a vraždy západných rukojemníkov, vrátane štyroch Američanov. Informovala o tom agentúra AFP.

Kotey, 37-ročný bývalý britský štátny príslušník, je obvinený okrem iného z účasti na vraždách amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, ktorí boli zabití v roku 2014, a z vraždy humanitárnych pracovníkov Petera Kassiga a Kayly Muellerovej.

V týchto kauzách s ním figuruje aj El Shafee Elsheikh, ktorý – podobne ako Kotey – vyrastal v Británii. Obaja muži mali aj britské občianstvo, ktoré im však britské úrady odobrali.

Najznámejším z takzvaného teroristického gangu – prezývaného Beatles pre britský prízvuk jej členov – bol Mohammed Emwazi, prezývaný „Džihádista John“. O život prišiel v roku 2015 pri britsko-americkom útoku spáchanom s pomocou dronu.

Štvrtý „beatle“, Aine Lesley Davis, bol v roku 2017 v Turecku odsúdený na sedem a pol roka väzenia.

Koteya a Elsheikha zajali v roku 2018 kurdské sily. V roku 2019 boli odovzdaní americkej armáde.

Kotey a Elsheikh boli obvinení z brania rukojemníkov s následkom smrti, sprisahania s cieľom spáchať vraždu občanov USA v zahraničí a sprisahania s cieľom poskytnúť materiálnu podporu teroristom. Žalobcovia uviedli, že mužom hrozí trest odňatia slobody na doživotie.

Celkovo je spomínaná štvorica islamistov spájaná s viac ako dvoma desiatkami vrážd. Ich videodokumentácia poslúžila Islamskému štátu ako propagandistická zbraň a na Západe vyvolala svojou brutalitou veľký šok a pobúrenie.

(tasr)