Čína musí rozvinúť svoje úsilie o zníženie uhlíkových emisií, aby pomohla zastaviť globálny nárast teploty. Vo štvrtok to uviedol americký vyslanec pre problematiku zmeny klímy John Kerry, ktorý je na návšteve Číny.

Informovala o tom agentúra AP. Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že Kerry na virtuálnom stretnutí čínskemu vicepremiérovi Chan Čengovi povedal, že „neexistuje“ žiadny spôsob, ako by svet mohol vyriešiť klimatickú krízu bez „plného zapojenia a odhodlania“ Číny.

Čína, ktorá je najväčším producentom emisií oxidu uhličitého, je zodpovedná za zhruba 27 percent celosvetových emisií skleníkových plynov. Druhé v poradí sú Spojené štáty.

Kerry momentálne rokuje vo východočínskom prístavnom meste Tchien-ťin o zintenzívnení úsilia udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvoma stupňami Celzia s cieľom čo najviac sa priblížiť hodnote 1,5 stupňa v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou.

Kerry „zdôraznil dôležitosť toho, aby svet v tomto kritickom desaťročí vykonal vážne klimatické opatrenia a posilnil globálne klimatické ambície“, uvádza sa vo vyhlásení rezortu americkej diplomacie.

Chan Čeng podľa agentúry Sinchua Kerrymu povedal, že Čína vynaložila „obrovské úsilie“ v boji proti zmene klímy a dosiahla „pozoruhodné výsledky“. Zároveň „verí, že americká strana vytvorí vhodné podmienky pre spoločné riešenie klimatickej zmeny založené na duchu rozhovorov medzi ich lídrami“, citovala viceprezidenta Sinchua.

V stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I varoval Kerryho, že zhoršujúce sa vzťahy medzi USA a Čínou môžu narušiť spoluprácu medzi oboma krajinami v oblasti klimatickej zmeny.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sa v posledných rokoch výrazne zhoršili v súvislosti s viacerými záležitosťami vrátane obchodu, ľudských práv či technológií, pripomína AFP. Obe strany však označili klimatickú krízu za oblasť možnej spolupráce po rozhodnutí prezidenta USA Joea Bidena znova pristúpiť k parížskej klimatickej dohode.

(tasr)