Vakcíny proti koronavírusu, ktoré vyrábajú v Juhoafrickej republike, po intervencii zo strany miestnej vlády už nebudú exportovať do Európy. Informoval o tom splnomocnenec Africkej únie pre riešenie problematiky ochorenia COVID-19 Strive Masiyiwa.

Novinárov vo štvrtok Masiyiwa informoval, že juhoafrický výrobca liekov Aspen, ktorý má zmluvu so spoločnosťou Johnson & Johnson na produkciu vakcín z jej ingrediencií, už nebude očkovaciu látku vyvážať z Afriky. Zároveň sa milióny dávok tejto vakcíny, ktoré sú uskladnené v Európe, vrátia na africký kontinent. Splnomocnenec Africkej únie dodal, že vakcíny J&J vyrobené v Juhoafrickej republike „zostanú v Afrike a budú sa distribuovať v Afrike“. Dohodu firmy Aspen so spoločnosťou Johnson & Johnson zmenili z kontraktu na dohodu o licencii.

Výrobca liekov Johnson & Johnson bol terčom ostrej kritiky pre vývoz vakcín z Afriky do Európy, ktorá už zaočkovala veľký počet obyvateľov, zatiaľ čo Afrika zaočkovala menej ako 3 percentá zo svojej 1,3-miliardovej populácie. Výroba vakcín na kontinente sa považuje za kľúč k splneniu stanoveného cieľa zaočkovať 60 percent jeho obyvateľstva. V Afrike dosiaľ potvrdili viac ako 7,8 milióna prípadov koronavírusu a 197 150 úmrtí na COVID-19.

(sita)