Hnutie Sme rodina sa nebude zatiaľ vyjadrovať k zrušeniu paragrafu 363 Trestného poriadku, kým táto vec neprejde koaličnou radou. Povedal to poslanec a člen predsedníctva Sme rodina Ľudovít Goga s tým, že „za zatvorenými dverami si povieme ako ďalej“.

Na základe spomínaného paragrafu generálna prokuratúra zrušila obvinenie bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského. Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová iniciovala zvolanie mimoriadnej koaličnej rady, ktorá sa má zaoberať zrušením spomínaného paragrafu. Oprela sa pritom o programové vyhlásenie, v ktorom sa súčasná vláda zaviazala túto situáciu riešiť.

Poslanec Goga povedal, že sa diví, prečo vzniká diskusia o prokuratúre, ale nevzniká dilema, prečo v prípade Pčolinského bolo 17 porušení Trestného poriadku a 11 porušení Trestného zákona. „Keď máme teraz premnožené medvede, ten niekoho zabije, tak ideme meniť zákon a riešiť medveďov. Keby generálna prokuratúra nezasiahla, tak ideme súdiť človeka, ktorý je zbavený obvinenia a vieme pritom, že sa v 28 prípadoch porušil zákon. Generálny prokurátor správne reagoval,“ poznamenal Goga.

Generálna prokurátora SR tento týždeň zrušila dve obvinenia voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému, ďalej obvinenie voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi a Dane Arpášovej. Urobila tak na základe paragrafu 363 Trestného poriadku.

(sita)