Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab hovorí o potrebe viesť s militantným hnutím Taliban dialóg o situácii v Afganistane. Uznať vládu talibov však podľa neho Británia nemá v pláne.

Informovala o tom agentúra Reuters.“Záväzok Spojeného kráľovstva voči Afganistanu trvá. Musíme sa prispôsobiť novej realite,“ povedal Raab novinárom. Zdôraznil, že hlavnou prioritou je zaistiť z Afganistanu bezpečný odchod britským občanom, afganským spolupracovníkom a ďalším osobám, ktoré sa odtiaľ doteraz nepodarilo evakuovať. O zaistení ich bezpečného prechodu cez tretie krajiny Raab plánuje hovoriť s regionálnymi lídrami, píše Reuters.

Raab sa v Katare, kde navštívil zariadenie pre utečencov evakuovaných z Afganistanu, stretol so svojím katarským náprotivkom šejkom Muhammadom bin Abdarrahmánom Ál Sáním. Ten potvrdil, že Katar vedie s Talibanom rozhovory a s Tureckom pracuje na prípadnom poskytnutí technickej podpory v snahe obnoviť prevádzku kábulského letiska. „Zatiaľ nie je jasné, kedy bude letisko v plnej prevádzke… Stále dúfame, že sa nám to podarí čo najskôr,“ dodal Ál Sání.

Šéf britskej diplomacie ďalej uviedol, že s katarskými predstaviteľmi rokoval v súvislosti s Afganistanom aj o problematike terorizmu, možnostiach, ako predísť humanitárnej kríze a zachovať regionálnu stabilitu, či ako prinútiť talibov dodržať ich verejný prísľub zostaviť inkluzívnu vládu.

(tasr)