Najmenej 65 ľudí zahynulo pri najnovšej ofenzíve húsijských povstalcov na jemenské mesto Marib, ktoré je poslednou baštou vládnych síl na severe krajiny, kde sa nachádzajú rozsiahle náleziská ropy.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa armády. „Počas uplynulých 48 hodín zahynulo 22 príslušníkov vládnych síl a 50 bolo ranených, pričom zahynulo taktiež 43 húsijských vzbúrencov,“ povedal armádny zdroj. Bilanciu neskôr potvrdili aj zdravotníci.

K obnoveniu bojov došlo po nedávnych útokoch na najväčšiu jemenskú leteckú základňu, ležiacu na juhu krajiny, pri ktorých prišlo o život najmenej 30 vládnych vojakov. Išlo o prvú ofenzívu húsíov na Marib od júna, keď počas tri dní trvajúcich bojov zahynulo dovedna 111 mužov na oboch stranách.

Medzinárodne uznaná vláda sa nachádza v ozbrojenom konflikte s húsijskými povstalcami, podporovanými Iránom, od roku 2014, keď obsadili hlavné mesto krajiny Saná. Vojenská koalícia na čele so Saudskou Arábiou vstúpila do konfliktu na strane vládnych síl na jar 2015 a v lete 2016 zablokovala medzinárodné lety na letisko v Saná.

Doposiaľ trvajúca blokáda letiska podľa ľudskoprávnych organizácií neumožňuje mnohým Jemenčanom odísť z ich vojnou sužovanej vlasti a bráni tiež v prísune humanitárneho a iného tovaru. Húsíovia požadujú zrušenie blokády ako podmienku prípadných rokovaní o prímerí.

(sita)