Úplné zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 nielenže znižuje riziko nákazy, ale aj postcovidového syndrómu – tzv. dlhého covidu.

Ako uvádza spravodajský portál BBC, vyplýva to z nedávneho výskumu uskutočneného expertmi na King’s College London.

V Británii dosiaľ proti koronavírusu úplne zaočkovali 78,9 % tamojšej populácie. Mnoho ľudí, ktorí sa ním nakazili, sa zotavilo do štyroch týždňov. Niektorí však majú aj po prekonaní niekoľko týždňov i mesiacov príznaky ochorenia, čo odborníci označujú ako dlhý covid. To sa môže stať aj pri ochorení s miernym priebehom.

Zo štúdie publikovanej v časopise The Lancet Infectious Diseases je zrejmé, že očkovanie zachraňuje životy a predchádza vážnemu priebehu ochorenia COVID-19. Vakcíny však vplývajú aj na vznik jeho dlhotrvajúcej formy.

Koronavírusom sa po úplnom zaočkovaní nakazilo iba 0,2 % osôb. U piatich percent takýchto ľudí sa vyskytol spomenutý dlhý covid, pričom v nezaočkovanej skupine populácie sa tento údaj pohyboval na úrovni asi 11 %.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že iba v Anglicku vakcíny zachránili viac ako 105-tisíc ľudských životov a zabránili 24 miliónom prípadov ochorenia COVID-19.

(sita)