Spor o Fudanskú univerzitu v Maďarsku pokračuje. Budapeštiansky primátor odmieta usporiadať Majstrovstvá sveta v atletike v roku 2023, ak pozemky pre internáty získa čínska Fudanská univerzita.

Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na podnet budapeštianskeho primátora Gergelyho Karácsonyho. Opozičný primátor je dlhodobo proti vládnemu plánu na vybudovanie pobočky čínskej univerzity. Informáciu priniesol portál Euractiv.

Denník Štandard informoval o prípade už v apríli. Na prvý pohľad sa plán na vybudovanie kampusu Fudanskej Univerzity sa môže niekomu zdať ako dobrá príležitosť. Podľa oficiálnych vládnych návrhov, na ktoré sa odvoláva maďarský investigatívny portál Direkt36, má však kontrakt na výstavbu získať Čínska štátna korporácia stavebného inžinierstva (CSCEC) podozrievaná zo špionáže či korupcie. Kampus by navyše vznikol na mieste budapeštianskeho študentského mestečka

Podľa spomínaného návrhu z dielne maďarského ministerstva pre inovácie a technológie by výstavba budapeštianskej pobočky Fudanskej Univerzity mala stáť až 1,5 miliardy eur s tým, že materiál i pracovná sila prídu z Číny. Ide o jednu z najväčších investícií do maďarského vysokého školstva, ktorá má byť navyše financovaná z čínskej pôžičky.

(fan)