Sloboda a Solidarita dôrazne apeluje na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa postavil pred verejnosť a vysvetlil zrušenie obvinení Vladimíra Pčolinského a Jaroslava Haščáka. Ako strana zdôrazňuje v tlačovej správe, pri verejnom vypočúvaní kandidátov na generálneho prokurátora dal Žilinka sľub transparentnosti a otvorenosti.

„Dva dni po použití paragrafu 363 Trestného poriadku sa deje presný opak. Aj po zverejnení uznesenia o dôvodoch prepustenia Pčolinského ostávajú viaceré otázky. Takto sa dôvera v právny štát nebuduje, veríme, že si to uvedomuje aj generálny prokurátor,“ uviedol poslanec Alojz Baránik. Dodal, že ľudia vo voľbách odmietli systém „našich ľudí“ a jeho strana bude takúto vôľu ľudu aj presadzovať.

Generálna prokurátora SR zrušila vznesenie obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež obe obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Využila pri tom paragraf 363 Trestného poriadku. Podľa neho „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“.

(sita)