Víťazom 11. ročníka súťaže Dedina roka sa stala obec Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Slovenská agentúra životného prostredia to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa agentúry Michaela Pšenáková. Podľa hodnotiacej komisie víťazná obec naplnila spomedzi 28 prihlásených obcí najkomplexnejšie princípy a požiadavky na Dedinu roka. Druhé miesto obsadila obec Kocurany (okres Prievidza) a tretie miesto obec Sedliská (okres Vranov nad Topľou).

Ceny boli okrem toho udelené aj v siedmich samostatných kategóriách. V kategórii Dedina ako hospodár zvíťazila obec Lom nad Rimavicou (okres Brezno), v kategórii Dedina ako maľovaná obec Blatnica (okres Martin). Kategóriu Dedina ako klenotnica ovládli obce Šumiac (okres Brezno) a Beckov (okres Nové Mesto nad Váhom), cenu Dedina ako pospolitosť získali Lúčky (okres Svidník). Ocenenie udelili aj v kategóriách Dedina ako partner, Dedina ako záhrada a Dedina ako hostiteľ, ktoré získali obce Klčovo (okres Vranov nad Topľou), Vinosady (okres Pezinok) a Pukanec (okres Levice). Mimoriadne ocenenia získali obce Štiavnické Bane (okres Banská Štiavnica), Priepasné (okres Myjava) a obec Buzica (okres Košice – okolie).

Kláštor pod Znievom bude Slovensko reprezentovať na 17. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny v roku 2022. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Kláštore pod Znievom v závere tohto roka. Ocenené obce získajú, okrem vecných cien od vyhlasovateľov súťaže a jej partnerov, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže viazané na uskutočnenie projektu zameraného na rozvoj a obnovu obce.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Generálnym partnerom súťaže je COOP Jednota Slovensko.

(sita)