Pápež: Potraty sú príčinou demografickej zimy v Európe. Žijeme podľa neho v „kultúre odhadzovania“.

V rozsiahlom rozhovore so španielskou rozhlasovou stanicou COPE pápež František prirovnal vykonanie potratu k najatiu vraha, ktorý zavraždí niekoho, kto nám stojí v ceste. Pýta sa, či je takéto riešenie problémov dovolené a spravodlivé.

„Je to život. Ľudský život. Niektorí hovoria: ‚Nie je to človek.‘ Je to ľudský život!“ zdôraznil rímsky biskup v súvislosti s nenarodeným dieťaťom zabitým pri potrate. Žijeme podľa neho „v kultúre vyhadzovania“, keď všetko neužitočné označujeme automaticky za nepotrebné. S týmto dešpektom sa podľa neho správame najmä k starým, chorým a nechcene počatým deťom.

Potraty sú podľa pápeža hlavnou príčinou klesajúcej demografickej krivky na starom kontinente. „Táto kultúra vyhadzovania nás poznačila. A poznačuje mladých i starých. Má silný vplyv na jednu z drám dnešnej európskej kultúry,“ povedal František.

„V Taliansku je priemerný vek 47 rokov. V Španielsku tuším ešte viac,“ pokračoval pápež. „To znamená, že pyramída sa obrátila. Je to demografická zima pôrodov, v ktorej je viac prípadov potratov,“ zhodnotil.

Foto: TASR/AP

(est)