Vo Francúzsku začali podávať tretiu dávku vakcíny. Dostať ju môžu ľudia nad 65 rokov a ohrozené skupiny.

Treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu sa vo Francúzsku budú môcť dať zaočkovať ľudia, ktorým podali druhú dávku vakcíny od spoločnosti Pfizer alebo Moderna pred najmenej šiestimi mesiacmi. V prípade jednodávkovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson si ľudia budú môcť nechať aplikovať „posilňujúcu dávku“ už štyri týždne po očkovaní, pričom im bude podaná iba vakcína od spoločnosti Pfizer alebo Moderna.

V domovoch dôchodcov sa 12. septembra začne celonárodná očkovacia kampaň zameraná na tretiu posilňujúcu dávku vakcíny. Francúzske ministerstvo zdravotníctva pritom odhaduje, že v krajine je až 18 miliónov ľudí, ktorí spĺňajú podmienky na preočkovanie treťou dávkou.

Francúzska vláda sa drží odporúčaní francúzskeho Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (HAS). Ten minulý mesiac uviedol, že „podľa najnovších štúdií zrejme účinnosť vakcíny klesá, a to najmä pri variante delta“. Koncom augusta preto úrad odporučil očkovanie treťou dávkou vakcíny pre ľudí starších ako 65 rokov a ohrozené skupiny obyvateľov.

Preočkovať treťou dávkou vakcíny sa pritom doteraz mohli už obzvlášť ohrození ľudia ako napríklad tí, ktorí podstúpili transplantáciu nejakého orgánu, alebo ľudia s oslabenou imunitou.

(tasr)