Mikulec: Nesmieme stratiť kontrolu nad migráciou z Afganistanu. Tamojšia situácia tvorí všetky bezpečnostné riziká, aké si možno predstaviť.

Afganistan generuje podľa ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽaNO) všetky bezpečnostné riziká, ktoré je možné si predstaviť. Uviedol to vo svojom statuse na sociálnej sieti v nadväznosti na mimoriadne zasadnutie Rady Európskej únie (EÚ), na ktorom sa zúčastnil.

Priblížil, že jedinou témou rokovania bola zhoršujúca sa situácia v Afganistane. S ministrami vnútra členských štátov EÚ na stretnutí diskutovali aj o pokračovaní koordinácie s medzinárodnými partnermi, ako sú Organizácia Spojených národov (OSN), s cieľom stabilizovať región a zaistiť poskytovanie humanitárnej pomoci zraniteľnému obyvateľstvu v Afganistane a susedných krajinách, predovšetkým ženám a deťom. Zhodli sa na tom, že podpora a poskytovanie adekvátnej ochrany tým, ktorí to potrebujú, je v súlade s právom EÚ a ich medzinárodnými záväzkami.

„Kľúčové z môjho pohľadu je, že nechceme opakovať skúsenosť z roku 2015. Nesmieme stratiť kontrolu nad migráciou z Afganistanu a jeho okolia a nesmieme byť vystavení príchodu veľkého počtu migrantov,“ napísal. Zároveň ubezpečil občanov Slovenska, že ich prioritou je dôsledné preverovanie všetkých, ktorí prídu na slovenské hranice.

(sita)