Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred humanitárnou katastrofou v Afganistane. Zároveň vyzval členov medzinárodného spoločenstva, aby poskytli núdzové finančné prostriedky na odvrátenie tejto krízy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Naliehavo žiadam všetky členské štáty (OSN), aby sa hlboko zasadili o ľudí v Afganistane v ich najtemnejšej hodine. Naliehavo žiadam, aby (štáty) poskytli včasné, flexibilné a komplexné financovanie humanitárnych aktivít,“ uviedol Guterres vo vyhlásení. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov zdôraznil, že v súčasnosti takmer polovica obyvateľov Afganistanu, teda zhruba až 18 miliónov ľudí, je odkázaných na humanitárnu pomoc.

„Jeden z troch Afgancov nevie, kedy bude opäť jesť. Očakáva sa, že viac ako polovica všetkých detí mladších ako päť rokov bude v budúcom roku akútne podvyživená. Ľudia každý deň strácajú prístup k základnému tovaru a službám. Hrozí humanitárna katastrofa,“ tvrdí Guterres. OSN plánuje na budúci týždeň zverejniť podrobnosti o najaktuálnejších humanitárnych potrebách Afgancov a zároveň predloží konkrétne požiadavky na financovanie aktivít na nasledujúce štyri mesiace v rámci takzvanej „bleskovej výzvy pre Afganistan“.

(tasr, min)