Smer bude pravdepodobne opäť iniciovať odvolanie Mikulca. Podľa Fica koalícia zablokovala schôdzu, pretože má strach.

Opozičný Smer-SD pravdepodobne opäť podá návrh na iniciovanie schôdze o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Na tlačovej konferencii to povedal šéf strany Robert Fico. Vládna koalícia zablokovala podľa neho schôdzu parlamentu o cenách energií, ako aj o odvolávaní ministra, pretože má strach. Vládu podľa neho tvoria neprofesionáli, ktorí by nevedeli argumentovať, prečo hrozí rast cien energií. Pri odvolávaní Mikulca zas podľa Fica majú strach hovoriť o ministrových prešľapoch.

Fico avizoval, že im asi nič iné neostáva, ako opäť podať návrh na schôdzu o odvolávaní ministra. Nechcú čakať na začiatok riadnej schôdze, na kedy sa ich návrh na odvolávanie presunul. Riadna schôdza sa má začať 16. septembra. Kritizoval tiež predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) za to, že Národná rada (NR) SR už vyše mesiaca nerokuje o zvolaných mimoriadnych schôdzach, vzhľadom na to, že ich koalícia blokuje.

Už koncom júla pre obštrukciu koalície poslanci nerokovali o návrhu na odvolanie Mikulca. Tento návrh sa presunul na riadnu septembrovú schôdzu. Smer-SD koncom augusta podal ďalší návrh na odvolanie ministra, schôdza sa mala konať v pondelok (30. 8.), následne sa posunula na utorok. V pléne nebol v utorok dostatok poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný a aj tento návrh sa presúva na riadnu schôdzu.

Opozícia Mikulcovi pri pokuse o jeho odvolanie vyčíta situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Z. v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Dôvodom na jeho odvolanie má byť podľa opozície aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Matejovi Z. a ďalším dvom svedkom.

Mikulec obvinenia odmieta. Tvrdí, že Mateja Z. nepozná a nikdy ho nestretol. Odmietol tiež, že by vydal pokyn na prerušenie spomínaného zásahu.

(tasr)