Reálne ceny nehnuteľností v druhom štvrťroku medziročne vzrástli, vyplýva z údajov Štatistického úradu.

Rast realizačných cien nehnuteľností určených na bývanie v druhom štvrťroku 2021 zrýchlil svoje tempo. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, boli medziročne vyššie o 4,8 %. Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), predošlé štyri po sebe idúce štvrťroky pritom rast realizačných cien zmenšoval dynamiku – z 13,1 % v prvom štvrťroku 2020 až po 2 % v prvom štvrťroku 2021, aktuálne je dynamika znovu o niečo vyššia.

Výraznejší rast sa prejavil pri existujúcich nehnuteľnostiach, ich skutočné predajné ceny sa zvýšili o 7,3 %, ceny nových nehnuteľností vykázali len mierne zvýšenie o 0,9 %. V predošlom štvrťroku ceny ťahali nahor najmä nové nehnuteľnosti, v predchádzajúcom roku to boli existujúce staršie nehnuteľnosti.

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie sa medzikvartálne v porovnaní s prvým štvrťrokom 2021 zvýšili o 3,3 %. Už druhý štvrťrok po sebe prišlo k poklesu pri nových nehnuteľnostiach. Ich ceny v druhom štvrťroku klesli o 1,1 % a pokles cien sa oproti prvému štvrťroku zvýšil. Ceny starších nehnuteľností naopak poskočili aj medzikvartálne, a to o 6,2 %, čo bol najvyšší nárast medzi štvrťrokmi za sebou od roku 2010.

ŠÚ prvýkrát spracoval dáta vypočítané priamo z predajov evidovaných katastrom nehnuteľností na Slovensku, nielen z dát vybraných realitných kancelárií. Percentuálne zmeny cien sú počítané z hodnôt v eurách za štvorcový meter. „Prechodom na dáta z evidencie katastra sa výrazne zvýšila kvalita údajov odzrkadľujúcich zmeny na trhu nehnuteľností. Zohľadňuje sa niekoľkonásobne viac transakcií ako v minulosti zo všetkých 79 okresov SR,“ uviedol riaditeľ odboru cenových štatistík ŠÚ Štefan Adamec.

Až do prvého štvrťroku 2021 sa rasty realizačných cien počítali z cenovej mapy nehnuteľností, ktorá zachytávala len od časti realitných kancelárií v SR. „Po novom sú údaje aj pestrejšie. Napríklad, prvýkrát sa zohľadnili údaje z priamych predajov bez účastí realitných kancelárií, prípadne aj od tých realitných kancelárií, ktoré nespolupracovali s cenovou mapou,“ dodal Adamec.

(sita)