Z Kábulu odleteli posledné americké lietadlá. Znamená to koniec najdlhšej vojny, akú kedy krajina viedla.

Z afganského hlavného mesta Kábul odleteli posledné lietadlá americkej armády, potvrdil v pondelok hovorca Pentagónu John Kirby. USA odchodom svojich vojakov tak ukončili najdlhšiu vojnu, akú kedy Washington viedol. Informovali o tom televízia BBC a následne tlačové agentúry AP a AFP.

Na palube posledného evakuačného letu z Kábulu bol aj veliteľ amerických vojenských pozemských síl v Afganistane generál Chris Donahue, ako aj najvyššie postavený americký diplomat v Kábule Ross Wilson.

Pentagón uviedol, že niektorí Američania, ktorí chceli opustiť Afganistan, sa nedokázali dostať na letisko v Kábule a nastúpiť na americké evakuačné lety ešte pred úplným stiahnutím amerických síl.

Veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie povedal, že Spojené štáty sú však presvedčené, že sa im podarilo evakuovať „veľkú väčšinu“ Američanov, ktorí chceli odísť.

McKenzie zároveň potvrdil správy médií, že hnutie Taliban poskytlo americkým silám veľkú podporu so zabezpečením kábulského letiska. Hoci veci podľa neho nefungovali úplne ideálne, pomoc hnutia bola zásadná, najmä v posledných dňoch odsunu USA, píše BBC.

Taliban po rýchlej ofenzíve prevzal moc v Afganistane v polovici augusta a USA a ich spojenci sa naliehavo snažili evakuovať desaťtisíce ľudí z krajiny pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil pre úplný odsun amerických síl z Afganistanu.

(tasr)