O situácii vo vládnej strane Za ľudí sa ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ako aj členovia skupiny okolo nej, rozprávajú s koaličnými partnermi. Jednou z možných alternatív je podľa nej päťkoalícia.

Kolíková sa podľa svojich slov rozpráva v prvom rade s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). „A potom, prirodzene, aj v rámci ostatných vecných debát, ktoré mám s ostatnými koaličnými partnermi, diskusia prebieha,“ skonštatovala v pondelok pred novinármi ministerka.

„Máme eminentný záujem na tom, aby sa realizovala reforma justície. Celá frakcia podporuje túto vládu, premiéra, reformy, vrátane reforiem v justícii. To je kľúčové,“ reagovala ministerka na tvrdenia šéfky strany Veroniky Remišovej, že členovia frakcie si chcú zachovať funkcie aj po prípadnom odchode zo strany.

„Sme a budeme pevnou súčasťou vládnej koalície a, prirodzene, vedieme na túto tému rozhovory so zástupcami koaličných strán, osobitne s premiérom. Pracujeme na reforme justície a podporujeme ďalšie reformy tejto vlády,“ uviedli vo svojom stanovisku členovia frakcie Za ľudí.

Remišová v pondelok informovala, že navrhne predsedníctvu strany pozastavenie výkonu práv členov skupiny okolo Kolíkovej. Nemohli by pôsobiť v orgánoch strany a zúčastňovať sa na činnosti strany. Remišová tvrdí, že členovia frakcie koordinujú s konkurenčnými politickými stranami postup proti vlastnej strane. Jej návrh sa týka siedmich funkcionárov.

(tasr, min)