Taliban umožní ľuďom opustiť Afganistan aj po 31. auguste. Sľúbil to USA a iným krajinám.

Uvádza to USA v spoločnom vyhlásení spolu s asi 100 ďalšími štátmi zverejnenom v nedeľu. Informovala o tom televízia CNN.

„Všetci sme odhodlaní zaistiť, aby naši občania, obyvatelia, zamestnanci, Afganci, ktorí s nami spolupracovali, a tí, ktorí sú ohrození, mohli naďalej voľne cestovať do destinácií mimo Afganistanu. Od Talibanu sme dostali ubezpečenie, že všetkým cudzím štátnym príslušníkom a akémukoľvek afganskému občanovi s cestovným povolením z našich krajín bude umožnený bezpečný a riadny postup do miest odchodu a vycestovanie z krajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu pre CNN povedal, že vláda sa zaviazala k „bezpečnému prechodu“ Američanov a Afgancov, ktorí pomohli americkej vláde, aj po 31. auguste.

„Domnievame sa, že máme značný vplyv na to, aby sme Taliban donútili dodržať jeho záväzky – umožniť bezpečný prechod americkým občanom, osobám s trvalým pobytom a afganským spojencom, ktorí majú cestovnú dokumentáciu, do USA,“ uviedol Sullivan. „Tento vplyv využijeme v maximálnej miere a budeme spolupracovať so zvyškom medzinárodného spoločenstva, aby sme zaistili, že Taliban tieto záväzky nezavrhne,“ dodal poradca.

Výzva zaznela aj zo Slovenska. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na Twitteri napísal: „Naliehavo žiadame vedenie Talibanu, aby splnilo svoj záväzok a umožnilo cudzím štátnym príslušníkom a ohrozenému afganskému ľudu slobodne opustiť Afganistan. Medzinárodné spoločenstvo bude hodnotiť Taliban podľa jeho konkrétnych skutkov.“

(tasr, bop)