Izrael rozširuje očkovanie treťou dávkou na ľudí od 12 rokov. Tretiu dávku vakcíny už dostali dva milióny ľudí, teda viac ako 20 percent obyvateľstva.

Nedeľňajšie rozhodnutie je najnovšou fázou programu s podpornými dávkami, ktorý v krajine odštartovali v júli s obyvateľmi nad 60 rokov a postupne ho rozšírili na ďalšie vekové kategórie. Tretiu dávku očkovacej látky dosiaľ dostali približne dva milióny ľudí, teda viac ako 20 percent izraelského obyvateľstva.

Izrael bol jednou z prvých krajín, ktoré začiatkom roka začali s očkovaním svojho obyvateľstva. To umožnilo vláde uvoľniť takmer všetky pandemické obmedzenia. Teraz má Izrael však jednu z najvyšších mier infekcií na svete, čo je v dôsledku rýchleho šírenia delta variantu koronavírusu, a tak vláda znovu zaviedla povinnosť nosiť rúška aj limity na veľkosti davov.

Program s posilňujúcimi dávkami vakcín schválil Izrael po tom, čo odborníci zhodnotili, že účinnosť vakcín po čase klesá. Tretiu dávku môžu dostať všetci, ktorých zaočkovali pred viac ako piatimi mesiacmi. Skoré dáta naznačujú, že posilňujúca dávka spomaľuje šírenie delta variantu a bráni vážnemu priebehu ochorenia COVID-19.

„Tretie očkovanie funguje. Už máme výsledky. Nárast závažnej chorobnosti sa začal spomaľovať. Vrchol kampane je však ešte len pred nami,“ presviedčal verejnosť na očkovanie premiér Naftali Bennett.

(sita, bop)