Americký nálet zasiahol auto s militantmi Islamského štátu. Spojené štáty považujú nálet za úspech.

Informovali o tom nemenovaní predstavitelia amerických ozbrojených síl. Podľa jedného z nich nálet spôsobil „značné sekundárne výbuchy“, čo naznačuje prítomnosť veľkého množstva výbušného materiálu vo vozidle.

Dvaja poprední predstavitelia Spojených štátov uviedli, že nálet považujú za úspech, keďže zasiahol určený cieľ. Je to už druhý nálet, ktorý USA vykonali proti skupine Islamský štát-Chorasán (IS-K), regionálnej odnoži IS, ktorá sa prihlásila k smrteľnému štvrtkovému útoku pred bránou kábulského letiska.

Pôvodné správy podľa predstaviteľov naznačujú, že si nálet nevyžiadal civilné obete. Jeden z nich však uviedol, že posudzujú správy o ďalších vedľajších škodách.

O incidente existuje zatiaľ málo detailov, rovnako ako o rakete, ktorá zasiahla štvrť v Kábule blízko letiska a zabila dieťa. Hnutie Taliban, ktoré prevzalo kontrolu nad Afganistanom, pôvodne hovorilo o dvoch samostatných incidentoch. Svedkovia však hovoria len o jednom veľkom výbuchu v afganskom hlavnom meste.

V Afganistane pritom čaká na evakuáciu už iba 300 amerických občanov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken, informovala agentúra AFP.

(sita, bop)