Obytnú štvrť pri kábulskom letisku zasiahla raketa, hlásia obete. Za útokom mohol byť Taliban, ktorý nedávno zastrelil aj miestneho speváka.

Severozápadne od medzinárodného letiska v afganskej metropole Kábul dopadla v nedeľu raketa. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvolala na šéfa kábulskej polície, zahynulo pri útoku dieťa. Agentúra TASS, ktorá sa odolala na miestne médiá a svedkov, píše, že pri dopade rakety v obytnej štvrti zahynula matka s dieťaťom a traja ďalší ľudia utrpeli zranenia.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil. Odohral sa v čase, keď sa Spojené štáty blížia ku koncu evakuácie svojich občanov z Afganistanu. Predstaviteľ fundamentalistického hnutia Taliban, ktoré prevzalo moc v Kábule v polovici augusta, pre Reuters v nedeľu povedal, že hnutie je pripravené prevziať kontrolu nad letiskom v afganskej metropole.

Bojovníci hnutia Taliban zastrelili z doposiaľ nezistených príčin afganského speváka ľudových piesní Fawáda Andarábiho. V nedeľu to oznámili členovia jeho rodiny, informovala agentúra AP. „Bol to nevinný spevák, ktorý len zabával ľudí… Strelili ho do hlavy na farme,“ uviedol pre AFP syn Andarábiho Džawád.

Mnohé krajiny ako napríklad Taliansko čo Británia už medzičasom ukončili svoje evakuačné operácie v predstihu pred 31. augustom, ktorý americký prezident Joe Biden určil ako konečný dátum odchodu amerických vojakov z Afganistanu. USA a spojenci za posledné dva týždne evakuovali z Afganistanu približne 113.500 ľudí.

(tasr, bop)