Spojené štáty varovali v noci na nedeľu pred „konkrétnou, vierohodnou hrozbou“ neďaleko letiska v afganskej metropole Kábul.Washington v tejto súvislosti vyzval všetkých amerických občanov, aby opustili oblasť okolo letiska. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vzhľadom na konkrétnu, vierohodnú hrozbu by všetci občania USA v blízkosti kábulského letiska … mali okamžite opustiť priestor okolo letiska,“ oznámilo americké veľvyslanectvo v Afganistane.

Americké sily boli po štvrtkovom samovražednom bombovom útoku donútené bližšie spolupracovať s afganským hnutím Taliban, aby dokázali zabrániť ďalším útokom, komentuje AFP.

Americký prezident Joe Biden skôr v sobotu informoval, že v najbližších 24 až 36 hodinách môže dôjsť  k ďalšiemu teroristickému útoku na kábulské letisko.

Pri štvrtkovom samovražednom bombovom útoku pri letisku Hámida Karzaja v Kábule zahynulo podľa niektorých médií vrátane stanice CNN viac ako 170 civilistov a najmenej 200 utrpelo zranenia. Pri explózii prišlo o život aj 13 amerických vojakov.

Washington stanovil ako konečný termín odchodu z Afganistanu utorok 31. augusta. Spojené štáty avizovali, že budú z Kábulu prevádzkovať evakuačné lety do poslednej chvíle.

(tasr)