Hnutie Taliban rozmiestnilo v sobotu okolo letiska v afganskej metropole Kábul viac hliadok, aby po štvrtkovom bombovom útoku predišli zoskupovaniu veľkého množstva ľudí, informovala agentúra AP.

Taliban zriadil na cestách vedúcich k letisku nové kontrolné stanovištia, na ktoré dohliadajú jeho členovia v uniformách. Tí tam v sobotu vypálili aj niekoľko varovných výstrelov. Oblasti v okolí letiska, kde sa v posledných dvoch týždňoch zhromažďovali veľké davy ľudí v nádeji, že sa im podarí dostať z krajiny, sú tak v súčastnosti takmer prázdne, píše AP.

Mnohé krajiny ako napríklad Taliansko čo Británia už medzičasom ukončili svoje evakuačné operácie v predstihu pred 31. augustom, ktorý americký prezident Joe Biden určil ako konečný dátum odchodu amerických vojakov z Afganistanu. Do celkového ukončenia evakuácie tak ostáva už len pár dní.

Štvrtkový útok podniknutý teroristami z afganskej odnože skupiny Islamský štát (IS) si vyžiadal životy 13 amerických vojakov a zranil ďalších 18. Presný počet zabitých Afgancov ešte nie je známy.

Podľa britskej stanice BBC zahynulo pri útoku najmenej 90 ľudí a ďalších 150 bolo zranených. Panarabská stanica al-Džazíra však píše o najmenej 110 obetiach. Americká stanica CBS informovala o najmenej 170 zabitých. Afganské hnutie Taliban uviedlo, že pri útoku zomrelo najmenej 28 jeho členov.

Pôvodné správy hovorili o dvoch bombových útokoch. Podľa piatkového vyhlásenia Pentagónu však pred bránou letiska došlo len k jednej explózii, ktorú vykonal samovražedný atentátnik.

(tasr)