Iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí obvinil Joea Bidena, že v rozhovoroch zameraných na oživenie jadrovej dohody z roku 2015 presadzuje rovnaké požiadavky ako Donald Trump. Informovala o tom agentúra AFP.

„Súčasná americká administratíva sa nelíši od tej predchádzajúcej, pretože to, čo od Iránu v jadrovej otázke požaduje, sa síce líši slovami, ale ide o rovnakú vec, akú požadoval Trump,“ uviedol Chameneí, ktorého cituje jeho oficiálna webová stránka.

Dodal, že Spojené štáty „teraz hovoria spôsobom a kladú požiadavky, akoby od predmetnej dohody odstúpil“ Teherán a nie USA.

Irán a predstavitelia piatich svetových veľmocí (Británie, Číny, Francúzska, Nemecka a Ruska) sa od apríla stretávajú na rokovaniach vo Viedni s cieľom dosiahnuť návrat USA k dohode o iránskom jadrovom programe. Posledné takého rozhovory sa uskutočnili 20. júna a odvtedy boli pozastavené, zrejme v súvislosti s nástupom nového iránskeho prezidenta, a termín ich pokračovania zatiaľ nebol stanovený.

Teherán sa v roku 2015 zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 od tejto dohody odstúpil a voči Iránu znova zaviedol tvrdé ekonomické sankcie. Trumpov nástupca Joe Biden naznačil, že Spojené štáty sú pripravené vrátiť sa k jadrovej dohode.

Chameneího slová odzneli na stretnutí s kabinetom nového prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorému parlament v stredu vyslovil dôveru. Vo svojom prejave tiež vyzval Raísího, aby „obnovil“ poškodenú dôveru verejnosti vo vládu.

(tasr)