Hospitalizácia je u ľudí nakazených delta variantom koronavírusu zhruba dvojnásobne pravdepodobnejšia ako u ľudí, ktorí sa nakazili skorším variantom. Naznačuje to štúdia výskumníkov z Anglického úradu na ochranu zdravia (PHE), ktorej výsledky v piatok vyšli v odbornom periodiku The Lancet Infectious Diseases.

Odborníci z PHE preskúmali viac ako 40-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 z obdobia od marca do mája, keď vo Veľkej Británii začal nárast infekcií delta variantom, a porovnali mieru hospitalizácií. Výsledky boli podobné predbežným zisteniam škótskej štúdie, ktorá tiež naznačila, že delta variant spôsobuje viac hospitalizácií. Menej ako dve percentá sledovaných prípadov z prvej spomenutej štúdie pripadli na plne očkovaných ľudí.

Delta variant koronavírusu sa šíri rýchlejšie ako variant alfa, ktorý bol predtým rozšírený vo väčšine sveta. Či spôsobuje aj závažnejšie ochorenie COVID-19, je nejasné a je náročné to zistiť, z časti aj preto, že sa delta začala šíriť, keď mnohé krajiny uvoľnili svoje pandemické opatrenia aj napriek tomu, že nemajú zaočkované veľké časti obyvateľstva.

(sita)