Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu na návšteve Iraku varoval, že teroristická organizácia Islamský štát naďalej predstavuje bezpečnostnú hrozbu. Vyjadril sa tak pred začiatkom regionálneho summitu, zatieneného prevzatím moci v Afganistane fundamentalistických hnutím Taliban a bombovým útokom v Kábule, píše agentúra AFP.

„Všetci vieme, že nesmieme poľaviť v ostražitosti, pretože Daíš (Islamský štát) zostáva hrozbou, a ja viem, že boj proti týmto teroristickým skupinám je prioritou vašej vlády,“ povedal Macron po stretnutí s irackým premiérom Mustafom Kázimím v Bagdade.

Kázimí uviedol, že Irak a Francúzsko „sú kľúčovými partnermi vo vojne proti terorizmu“.

Na summite spoluorganizovanom Parížom a Bagdadom sa majú zúčastniť egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jordánsky kráľ Abdalláh II. Prítomní by mali byť aj ministri zahraničných vecí Iránu a Saudskej Arábie, dvoch nepriateľov a rivalov o vplyv v regióne.

Podľa zdrojov blízkych premiérovi Kázimímu sa Irak snaží zohrávať „zjednocujúcu úlohu“ pri riešení kríz v regióne.

Bagdad od apríla sprostredkováva rozhovory medzi spojencom USA Rijádom a Teheránom. Saudská Arábia prerušila vzťahy s Iránom v roku 2016 po tom, ako iránski demonštranti po poprave prominentného šiitskeho duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii zaútočili na saudskoarabskú ambasádu.

Macronov úrad v tejto súvislosti uviedol, že prezident chce zdôrazniť úlohu Francúzska v regióne a odhodlanie bojovať proti terorizmu, pričom Irak považuje za „nevyhnutný“ pre stabilitu na  Blízkom východe.

(tasr)