Hurikán Ida spôsobil v piatok na juhovýchodnom pobreží Kuby zosuvy pôdy. Informoval o tom miestny meteorologický inštitút Insmet, píše agentúra AFP.

Hurikán prvej kategórie zasiahol mesto La Coloma v provincii  Pinar del Río okolo 02.30 SELČ s rýchlosťou vetra 130 kilometrov za hodinu, uvádza Insmet.

V hlavnom meste Havana evakuovali tisíce ľudí a pozastavená tam bola premávka hromadnej verejnej dopravy, približuje agentúra DPA. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) predpovedalo zvýšenie hladiny mora do 1,8 metra nad bežnou úrovňou na Ostrove mládeže a na Jamajke a Kajmaních ostrovoch varovalo pred „život ohrozujúcimi prudkými dažďami, povodňami a zosuvmi pôdy“.

Podľa NHC sa očakáva, že Ida zasiahne v nedeľu juh Spojených štátov ako „mimoriadne nebezpečný“ hurikán štvrtej kategórie. V štáte Louisiana už preto vyhlásili núdzový stav. Tamojší guvernér John Bel Edwards zmobilizoval národnú gardu a občanov vyzval, aby sa pripravili na očakávanú situáciu – hrozia výpadky elektrického prúdu a záplavy.

V nedeľu popoludní miestneho času by podľa prognóz hurikán mohol udrieť i v meste New Orleans, ktoré pred 16 rokmi spustošil ničivý hurikán Katrina. O život prišlo vtedy vyše 1800 ľudí a zaplavených bolo približne 80 percent územia mesta. Zasiahnuť môže Ida aj štáty Alabama a Mississippi, kde hrozia prívalové dažde a „značné“ povodne.

Minulý týždeň zasiahla ojedinelá tropická búrka Henri sprevádzaná mimoriadne vysokým úhrnom zrážok východné pobrežie Spojených štátov, kde spôsobila rozsiahle výpadky elektriny a narušila leteckú dopravu. Vedci varujú pred narastajúcim počtom silných cyklónov v dôsledku otepľovania povrchu oceánov spôsobovaného klimatickou zmenou.

(tasr)