Po prepustení 90 študentov v Nigérii oslobodili ďalších 15. Pri útokoch na školy páchatelia v tomto roku uniesli vyše 1000 žiakov.

Zatiaľ čo rodičia v Nigérii očakávali avizovaný návrat 90 detí, ktoré v máji uniesli zo školy na severe krajiny, objavili sa správy, že ozbrojenci prepustili aj ďalších 15 študentov z iného únosu.

Úrady v máji pôvodne informovali, že ozbrojenci zo školy v nigérijskom štáte Niger uniesli 136 detí, niektoré dokonca päťročné, a niekoľko učiteľov. Mladších žiakov, ktorí nestíhali, pri úteku nechali tak. Neskôr počet unesených zrevidovali na 91.

Jedno z unesených detí podľa úradov v zajatí zomrelo a štyri sú po prepustení v nemocničnom ošetrení.

Policajný hovorca štátu Zamfara na severozápade krajiny v piatok oznámil, že úradom odovzdali 15 študentov, ktorých uniesli pred jedenástimi dňami. V súčasnosti sú v opatere úradov a čoskoro by sa mali znovu stretnúť s rodinami.

Podľa dát AP, ktoré predtým potvrdila polícia, pri takýchto útokoch na školy páchatelia v tomto roku uniesli viac ako tisíc študentov. Väčšina z unesených je už na slobode, no približne 200 je stále v zajatí. Vláde sa zatiaľ nepodarilo zastaviť únosy za výkupné, v dôsledku čoho mnohé školy pre obavy zatvorili.

(sita, bop)