Nový prieskum pred voľbami potvrdil „návrat“ sociálnych demokratov v Nemecku. Polepšili si o tri percentuálne body.

Mesiac pred parlamentnými voľbami v Nemecku potvrdil ďalší prieskum nárast popularity sociálnych demokratov z SPD na úkor kresťanských demokratov z CDU/CSU. Ak by sa voľby konali túto nedeľu, SPD i konzervatívcov by volilo rovnako 22 percent voličov, vyplýva z výsledkov zverejnených v piatok verejnoprávnou televíziou ZDF. Prieskum pre jej program Politbarometer ukázal, že sociálni demokrati si za posledné dva týždne polepšili o tri percentuálne body, pokým blok CDU/CSU si pohoršil o štyri body.

Zelení by podľa tohto prieskumu získali 20 percent hlasov, o jeden bod viac ako pred dvoma týždňami, čo ich zaraďuje len tesne za zmienené dve tradične najväčšie strany v nemeckom parlamente. Podpora pre krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD) zostala na nezmenenej úrovni 11 percent, zatiaľ čo podpory strany Ľavica klesla o jeden bod na šesť percent.

Medzi kandidátmi na nového spolkového kancelára, ktorý vo funkcii po voľbách z 26. septembra nahradí Angelu Merkelovú, však jasne vedie Olaf Scholz z SPD pred Arminom Laschetom z CDU/CSU. Lascheta považuje len 25 percent respondentov za vhodného kandidáta na post kancelára a 71 percent za nevhodného. Scholz by, naopak, vyhovoval 65 percentám a nevyhovoval 30 percentám opýtaných.

(tasr, bop)