Obvinenie policajného prezidenta je veľmi vážna vec a musí znepokojovať každého. Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Podľa Kolíkovej je legitímne očakávať od tých, ktorí obvinenie vzniesli, a ktorí prípad dozorujú, že sa postavia pred verejnosť a jasne zdôvodnia takto vznesené obvinenie. Stanovisko poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že informovanie verejnosti je jediná cesta, ako sa prepracovať k dôveryhodnosti celého procesu. „Ak to neurobia, ak vyšetrovanie potrvá neúmerne dlho a ak ho sprevádza informačné vákuum, vzniká priestor na špekulácie a nemôžeme sa čudovať, že to má aj politický kontext. S týmto spokojná nie som,“ dodala.

Mária Kolíková doplnila, že minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) má jej plnú dôveru. „Dôverujem jeho úsudku a jeho kompetencii, že vie dôsledne zvážiť, čo je vhodné urobiť smerom k prezidentovi policajného zboru. Vždy v takýchto otázkach, v ktorých čelíme úvahe, či sa vzdať funkcie, je na mieste zvážiť, či zotrvanie vo funkcii podkopáva, alebo udržuje dôveru v danú inštitúciu. Túto otázku si musí zodpovedať samotný prezident policajného zboru. Určite mu do toho nechcem vstupovať, ale nad tým by som rozmýšľala ja,“ uzavrela.

Krajská prokuratúra Bratislava vzniesla 26. augusta obvinenie voči prezidentovi Policajného zboru Petrovi K. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Policajný prezident mal podľa prokuratúry zmariť prebiehajúci zásah zadržania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Z. a Petrom P.

(sita, bop)