Rusko má rešpektovať práva opozičného lídra Navaľného. Povedal to šéf talianskej diplomacie.

Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio sa v piatok stretol v Ríme so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Témou rokovaní bola predovšetkým situácia v Afganistane, ale Di Maio vyzval aj na rešpektovanie práv väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Di Maio potvrdil už skôr avizovaný úmysel Talianska usporiadať mimoriadny summit skupiny G20 o kríze v Afganistane. Zdôraznil pritom, že Rím sa v tomto smere spolieha na spoluprácu s Ruskom. „Je potrebná úzka medzinárodná koordinácia s Ruskom… Rusko je kľúčovým hráčom na medzinárodnej scéne,“ povedal Di Maio na spoločnej tlačovej konferencii s Lavrovom, informovala tlačová agentúra ANSA. Moskva je podľa Lavrova pripravená spolupracovať so všetkými krajinami s cieľom „normalizovať situáciu“ v Afganistane.

„Naše kroky budeme koordinovať predovšetkým so spojencami a strategickými partnermi. Budeme pripravení spolupracovať aj so všetkými ostatnými krajinami, ktoré v duchu dobrej vôle môžu pomôcť normalizovať situáciu v Afganistane s dôrazom na zaistenie bezpečnosti,“ vyhlásil Lavrov podľa agentúry TASS. Taliansky minister počas rokovaní s ruským rezortným partnerom vyjadril aj obavy Ríma v súvislosti s väzneným kritikom Kremľa Alexejom Navaľným. Jeho základné ľudské práva musia byť podľa di Maia rešpektované.
Šéf ruskej diplomacie zase Taliansko vyzval na uvoľnenie vízových pravidiel medzi Moskvou a Rímom. Lavrov v Taliansku rokoval aj s premiérom Mariom Draghim. Okrem situácie v Afganistane sa dotkli aj krízy v Líbyi. Draghi a Lavrov sa zhodli, že v Tripolise je potrebné naštartovať politický dialóg medzi znepriatelenými stranami.

(tasr, bop)