Britskí diplomati vraj zanechali údaje o afganských zamestnancoch na veľvyslanectve v Kábule. Zožali kritiku politikov.

Odhalenie prišlo v čase, keď Spojené kráľovstvo priznalo, že pri svojej urýchlenej evakuácii nechalo v stredoázijskej krajine stovky Afgancov, ktorí majú právo byť evakuovaní. Denník The Times na titulnej strane v článku skúseného vojnového dopisovateľa Anthonyho Loyda uvádza, že novinár pri prehliadke areálu stráženého Talibanom našiel neskartované dokumenty obsahujúce detaily kontaktov na afganských spolupracovníkov a záujemcov o prácu. Denník zatelefonoval na nájdené čísla a zistil, že niektorí zamestnanci sú ešte stále v Afganistane a pokúšajú sa ujsť z krajiny. Denník odovzdal dokumenty britskému ministerstvu zahraničných vecí, aby týchto Afgancov evakuovalo.

Britský minister obrany Ben Wallace pre rozhlasovú stanicu LBC povedal, že sa o tom dozvedel z článku z titulnej strany. „Toto určite nie je v poriadku,“ uviedol a dodal: „Myslím si, že premiér bude chcieť položiť niekoľko otázok.“ Británia plánuje ukončiť svoje evakuačné lety do niekoľkých hodín a 800–1100 Afgancov, ktorí majú na základe britského systému právo na premiestnenie, „to nestihli“, vyhlásil Wallace.

Šéf zahraničného výboru v Dolnej snemovni Tom Tugendhat napísal na Twitteri, že výbor bude zmienený článok v Timesoch prešetrovať. „Tieto dôkazy určite využijeme,“ dodal. Denník The Times napísal, že dokumenty rozhádzané po zemi ukazujú, že „pracovníci na britskom veľvyslanectve sa v zhone pri záchrane vlastných životov nestarali o životy afganských zamestnancov“.

The Times dodali, že ich reportéri odovzdali detaily o kontaktoch vysokopostaveným predstaviteľom ministerstva zahraničných vecí na letisku v Kábule, ktorí potom letecky odviezli troch afganských spolupracovníkov uvedených v dokumentoch a tiež ich rodiny – dovtedy títo ľudia čakali pred letiskom, lebo sa nemohli dostať do sektoru pod britskou kontrolou. The Times uviedli, že osud najmenej dvoch ľudí, ktorí sa zaujímali o prácu tlmočníka, nie je známy.

Britské ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo na prípad vyhlásením, že počas evakuácie veľvyslanectva sa „pracovníci zo všetkých síl snažili zničiť citlivé materiály“. Britský veľvyslanec v Kábule Laurie Bristow si už skôr vyslúžil uznanie za to, že zostal v Afganistane a zriadil na kábulskom letisku úrad s pracovníkmi ambasády, ktorí pomáhali s evakuáciami.

(tasr, bop)